Schaakclub Hoogeveen

Tweede team 2007-2008

Hoogeveen 2: 1e klasse B (achttal)
Teamleider: F. van Amerongen
De Plecht 54
7908 KB Hoogeveen
0528-267487
e-mail: team-2 - schaakclub-hoogeveen.nl

Programma 2007-2008

1.di 25-9Hoogeveen 2- Hoogeveen
2.ma 22-10ESG 2- Hoogeveen 2
3.di 13-11Hoogeveen 2- Haren 3
4.vr 7-12Het Kasteel- Hoogeveen 2
5.di 15-1Hoogeveen 2- Oostermoer
6.di 5-2Groningen 5- Hoogeveen 2
7.di 4-3Hoogeveen 2- Het Kasteel 2
8.vr 14-3Haren 4- Hoogeveen 2
9*.do 17-4Dwingeloo - Hoogeveen 2
Stand
Individuele resultaten

* De gezamenlijke slotronde wordt bij Oostermoer in Zuidlaren gespeeld

Teamleden  1619
F. v. Amerongen77303161644
M. Berghuis 82990601628
R. Danker 69727791691
D. de Jong 80619221617
L. de Jonge 62359001605
T. Jonker 74966101567
R. Los 83151971586
H. Verwijs 76691451611

1e ronde

Het eerste is weer niet gepromoveerd vorig jaar en het tweede heeft zich weer weten te redden, vandaar de vertrouwde broederstrijd in de eerste ronde. Na de aderlating voor het eerste en de doorbraak van de 'jonge honden' waren we wel benieuwd hoe de krachtsverhoudingen lagen tussen het eerste en het tweede. Wel, het eerste is nog steeds duidelijk de baas.

In de nieuwe bezetting is er nog steeds een verschil van een 150 Elo-punten en dat bleek een goede voorspeller van de uitslag. Aan de topborden kreeg het tweede eigenlijk geen kans en werden Frans, Rudi en Tino rustig opzijgeschoven. Dick en Lieffert deden het goed tegen Marc en Ton en hielden hun partij in evenwicht. Rene had op 8 toch teveel moeite met Edwin en alleen Hans wist Anky op een zijspoor te rangeren en te winnen. Het langst waren Marten en Jurjen bezig. Marten leek een stuntje te gaan uithalen, maar uiteindelijk trok Jurjen aan het langste eind.

R1Hoogeveen 21616 - Hoogeveen17462-6
1.F. van Amerongen1644 - B. Janmaat18180-1
2.M. Berghuis1628 - J. Rooze17660-1
3.R. Danker1691 - K. v/d Sluijs18080-1
4.T. Jonker1567 - G. Jansen17220-1
5.D. de Jong1617 - M. Snuverink1801rem
6.H. Verwijs1611 - A. Lunenborg17041-0
7.L. de Jonge1586 - T. v. Seventer1680rem
8.R. Los1586 - E. de Jonge16720-1
programma

2e ronde

De derby tegen de "erfvijand". Beslist in de laatste partij aan bord 1 in een stelling waar beiden matkansen hadden.

In de tweede ronde mocht het tweede naar Emmen. ESG2 was op papier een vrijwel gelijkwaardige tegenstander, maar ze hadden in de openingsronde een gelijkspel afgedwongen van het toch niet zwakke Dwingeloo, en enkele spelers hadden het goed gedaan in de week ervoor in ons gemeentehuis. Marten had in de herfstvakantie zijn mail niet goed gecheckt, zodat we vergeefs stonden te wachten bij Salawaku. Gelukkig vonden we op de valreep Jeroen nog bereid om inderhaast in te stappen in de ‘taxi’ naar Emmen.

Dick vond kennelijk dat hij een thuiswedstrijd speelde en kwam al vroeg het eerste punt melden. Tino bracht even later de stand weer in evenwicht, geen schande tegen oude rot Douwes die een paar kunstjes nog heel goed onder de knie heeft. Hans had aardig de ruimte gekregen, maar kon de partij niet echt in zijn voordeel brengen, remise dus. Rudi kwam mooi uit de opening, maar liet in het middenspel een steek vallen waardoor er niet meer inzat dan remise. Jeroen deed zijn invallersplicht en hield zijn doel schoon zonder zelf te scoren.

Tegen de tijdnood kwamen we op voorsprong doordat Lieffert een foutje van zijn tegenstander bekwaam afstrafte. Daarna weer gelijk, want Rene kwam in de problemen en kon die niet oplossen voor zijn vlag gevallen was. Resteerde een spannende pot aan het eerste bord waar ondergetekende na de opening stukwinst miste (door niemand gezien, maar Fritz vindt ‘m wel), daarna steeds ietsje beter stond maar erg op moest passen.

Tijdnood dus: net op de 40e zet vond ik een mooie matdreiging waarna hij achteraf met een kwaliteitsoffer had kunnen afwikkelen naar eeuwig schaak (of mat voor mij als ik het verkeerd zou doen). Hij deed een ander schaak en kon een zet later opgeven.

R2ESG 21611 - Hoogeveen 215993½-4½
1G. Dijkstra1654 - F. van Amerongen16440-1
2G. ten Hietbrink1662 - H. Verwijs1611rem
3R. Jagt1512 - R. Danker1691rem
4C. Douwes1901 - T. Jonker15671-0
5M. Struik1471 - D. de Jong16170-1
6B. van Os1613 - J. Bottema1493rem
7H. Hut1461 - L. de Jonge15860-1
8J. Peek1611 - R. Los15861-0
programma

3e ronde

Ook het tweede heeft de wedstrijd tegen Haren 3 al gehad, in de derde ronde kwamen ze weer op bezoek en ditmaal op volle oorlogssterkte. De opstelling bracht de veronderstelde aanvallers meer op de lage borden en de degelijke verdedigers meer aan de drie topborden met als doel om twee halfjes aan de eerste vier borden te pakken en drie punten te pakken aan de lage. Daar was Morphy's altijd kwetsbaar en ze zijn het nu nog.

Ik had mezelf op bord 5 gezet en kwam inderdaad tegenover Goedhart die op papier meestal iets sterker was dan ik, maar die ik een jaar of drie geleden als eens met een aardige combinatie had verslagen. Daar rolde meteen de eerste teleurstelling uit, want na een paar afwachtende zetten in een indische opening en een onverwacht loperoffer tegen mijn koningsstelling kwam ik er ditmaal niet meer aan te pas en zat ik voor tienen al te analyseren in de bar.

Rudi kwam niet helemaal lekker uit de opening, maar kon zich in het middenspel zover loswerken dat hij ineens een koningsaanval op kon zetten. Het zag er dreigend uit, maar hoeveel van zijn ruimschoots beschikbare tijd gebruikte, hij kon de sluitende aanval niet vinden en als derdebordspeler mocht hij van mij daarom remise forceren. De rest van de avond vlogen de winnende varianten in de bar over het bord, maar die kwamen vooral van Sadallah die de ontwrichtende stille zet gevonden had.

Hans wilde ook al vroeg genoegen nemen met remise maar moest van mij nog even proberen. Dat kostte menige zweetdruppel maar ook al waren de verhoudingen voor hem ineens omgedraaid, hij wist het eindspel knap remise te houden. Dick en Rene hielden langer dan verwacht stand aan de eerste twee borden, maar in het eindspel werden ze allebei toch verslagen.

Marten was gebrand op een overwinning mede om zijn plaats op de ranglijst wat te verbeteren. Hij stond een gezonde pion voor maar zag geen kans die te verzilveren. De nederlaag stond nu vast, maar Lieffert en Tino brachten wel de maximale bordpunten binnen.

R3Hoogeveen 21611 - Haren 315993½-4½
1.D. de Jong1617 - J.H. Lulof19470-1
2.R. Los1586 - G. Mellink18920-1
3.R. Danker1691 - J. Mellink1738rem
4.H. Verwijs1611 - G. Drent1676rem
5.F. van Amerongen1644 - R.J.P. Goedhart16600-1
6.M. Berghuis1628 - W. Veldhuis1622rem
7.L. de Jonge1586 - H.A. Lassche15411-0
8.T. Jonker1567 - T.K.A. de Vries14511-0
programma

4e ronde

Twee (bord)puntjes meegenomen tegen de ploeg die weer terugwil naar de Promotieklasse. Je doet wat je kunt en in deze gevallen is dat iha toch niet genoeg voor een matchpunt.

Het tweede mocht 7 dec. op bezoek bij favoriet Het Kasteel 1 in hun ruime nieuwe speelruimte bij het station. Om enigszins gelijke tred te houden in bordpunten met mededegradatiekandidaat Kasteel 2 en om op dezelfde wijze de ons eerste niet te laten oplopen, hadden we gehoopt op minimaal twee bordpunten. Over de hele linie was de tegenstander (ruim) sterker, maar je weet maar nooit. We begonnen met een nul omdat Rene er niet was. Een dag later vond ik zijn ziekmelding in mijn mailbox, maar al had ik hem vlak voor vertrek wel gevonden, voor een halfje aan bord 2 had ik toch niemand als vervanger kunnen krijgen.

Des te groter de verrassing toen halverwege de avond Jeroen, invaller voor Lieffert, een overwinning kwam melden. Slordig spel van de tegenstander had hij netjes afgestraft. Op de andere borden stond het verrassend lang redelijk gelijk, al keken Marten en Dick al tegen een pion achterstand aan. Rudi en Marten hadden ontwikkelingsproblemen en Hans liet in het eindspel een pion te doordringen. Maar Tino vocht als een leeuw aan bord 1 terwijl mijn tegenstander ook heel lang maar een klein positioneel plusje had. In het voorlaatste uur werd de druk toch teveel voor Tino, die ineens haast al zijn stukken aangevallen zag staan. Ook Hans en Dick moesten opgeven.

Bij Marten leek het mat ook een kwestie van korte tijd, maar hij kon een kleine onnauwkeurigheid van de tegenstander omzetten in kwaliteitswinst met overname van de aanval: het tweede punt! Rudi kwam daarna zijn nul melden en tenslotte bleef ik over om in een lastig dame-eindspel met elk drie pionnen de schaakjesmachine aan de praat te houden. Wel 70 zetten bleef het nadeel miniem, maar in de laatste minuten miste ik eerst de gelijkmaker en liet vervolgens dameruil toe. Met een pion minder was dat meteen afgelopen. Maar goed, het doel dit seizoen blijft een paar wedstrijden proberen te winnen en de rest zoveel mogelijk bordpunten te sprokkelen.

R4Het Kasteel1751 - Hoogeveen 216056-2
1P.J.H. Assen1949 - T. Jonker15671-0
2M.A. Vinke1911 - N.O.15861-0 R
3S.G. Broertjes1813 - F. van Amerongen16441-0
4G.ter Wal1708 - M. Berghuis16280-1
5K.A. Hoogeveen1671 - D. de Jong16171-0
6I. Breimer1646 - H. Verwijs16111-0
7F.G. Sluter1647 - J. Bottema14930-1
8F. Halfwerk1660 - R. Danker16911-0
programma

5e ronde

In de vijfde ronde kreeg het tweede weer een van de topploegen op bezoek. Oostermoer bracht aan de vier topborden dik 200 Elopunten meer mee en de anderen waren ook geen krukken. Toch ging het heel lang redelijk gelijk op. De eerste drie uur was de balans nog niet echt verstoord aan de meeste borden.

Maar het klasseverschil aan de topborden kwam toch tot uiting in het laatste uur. Lieffert stond ineens met lege handen, Hans gaf een veelbelovende stelling met twee pionnen meer zomaar uit handen en Tino moest tenslotte uit twee kwaden kiezen en deed het verstandigste: opgeven. Rudi mocht een dik halfuur ijsberend wachten op de aankomst van zijn tegenstander die uit Den Haag moest komen. Het mocht niet baten, de tijdvoorsprong was na twee uur spelen helemaal weg en ook hij werd langzaam weggedrukt.

Alleen aan de staartborden was er voor ons wat te halen. Marten zette zijn tegenstander flink onder druk en was wat sneller klaar dan verwacht omdat zijn tegenstander de 40e zet van wit noteerde en vervolgens vergat dat hijzelf echt ook nog een zet moest doen. René had een mooie voorsprong opgebouwd, maar gaf in de slotfase iets weg zodat hij blij mocht zijn met remise. Dick besteedde de helft van zijn laatste 8 minuten goed met het zoeken naar geforceerde winstwegen. Die bleken er niet in te zitten zodat hij toch maar de laatste zware stukken afruilde en een loper voorsprong rustig in het eindspel tot gelding bracht.

R5Hoogeveen 21616 - Oostermoer17952,5-5,5
1.R. Danker1691 - B.M. Visser20900-1
2.T. Jonker1567 - T. Hadderingh19790-1
3.F. van Amerongen1644 - J. Snijders18420-1
4.H. Verwijs1611 - J.E. de Graaf18180-1
5.L. de Jonge1586 - N.T. van Huizen16840-1
6.M. Berghuis1628 - M. v.Timmeren16341-0
7.D. de Jong1617 - B. Dröge15761-0
8.R. Los1586 - D. Vegter1621rem
programma

6e ronde

Hopelijk de laatste wedstrijd tegen een topper. Al ging het dit keer een stuk moeilijker voor de tegenstanders, het was toch wachten op de nullen voor ons, veel kans op winst was er niet, en gelukkig kwam er op 5 borden na stuk voor stuk zware strijd voor ons een halfje uit. We achten ons niet kansloos oom de komende twee à drie wedstrijden nog genoeg matchpunten te pakken.

De ratingverschillen met Groningen 5 waren minder groot dan met Kasteel en Oostermoer, maar toch genoeg om weinig hoop te koesteren op verrassingen. Marten overzag een trucje dat hem vroeg in de partij een dame kostte. Daarna ging het geruime tijd gelijk op. Hans gaf zijn tegenstander geen kans maar kon zelf ook niet verder komen. Tegen de tijdcontrole werden Tino en Rene beentje gelicht, maar op de andere borden hielden Rudi, Dick en Frans de remise vast.

Lieffert was het laatste bezig. Hij leek aan bord 1 na zware strijd kopje onder te gaan tegen ver doorgebroken vrijpionnen, maar kreeg een laatste kans om de vijandelijke koning ernstig te bedreigen. De tegenstander dacht hieraan slechts te kunnen ontsnappen met eeuwig schaak, maar na afloop bleek al snel dat halverwege dit eeuwig schaak een andere zet afdoende was om alsnog te winnen. Weer verlies, toch weer geen slecht resultaat.

R6Groningen 51715 - Hoogeveen 216195½-2½
1S. Feenstra1712 - L. de Jonge1586rem
2G.P. Visser1761 - M. Berghuis16281-0
3A. van den Heuvel1686 - D. de Jong1617rem
4F. Ruigendijk1731 - R. Los15861-0
5H. Haisma1692 - R. Danker1691rem
6T. Tilma1788 - T. Jonker15671-0
7R.G.. Holtz1678 - F. van Amerongen1644rem
8H. Clermonts1668 - H. Verwijs1611rem
programma

7e ronde

Zwaar knudde. het eerste degradatieduel ondanks een gratis punt verloren.

Een dikke tegenvaller, verliezen van de op papier zwakste ploeg in de klasse. Niet dat wij zoveel sterker zijn, maar toch had ik al aan het begin van het seizoen verwacht deze wedstrijd zeker te moeten winnen om enige kans op handhaven te houden.

Ik had zelf mijn partij vooruit gespeeld en die snel in remise zien verzanden. Op de speeldag zelf kregen we meteen een punt gratis omdat op het laatste moment zich een Coevordenaar ziek gemeld had. Marten was de gelukkige met het volle punt. Lieffert kwam na ruim een uur tot de conclusie dat er weinig meer dan remise in zat. En even later stond dankzij Dick de 3-1 op het bord. Daarna zloeg de stemming om. Eerder had ik Hans al gevraagd het nog even te proberen alvorens remise aan te nemen. Hij kreeg een eindspel L-P op het bord met op beide vleugels pionnen. Dan moet je niet vergeefs jacht gaan maken op de L, maar snel de K bij de bedreigde pionnen parkeren en remise houden. Nu ging het mis.

Rudi liep de hele partij achter de feiten aan en net toen hij gevaarlijke tegenkansen leek te krijgen, werd hij met een T-offer op h8 in een matnet getrokken. Langdurige analyse achteraf leerde dat hij met het terugofferen van de dame nog de meeste kans had om met remise te ontsnappen, maar bij het beste tegenspel zou ook dat niet genoeg zijn geweest. Daarna moest Rene tegen hun vaste eerstebordspeler de koning omleggen en was het 3-3.

Tino moest de hele tijd erg oppassen op dreigende vrijpionnen op de D-vleugel, maar toen zijn tegenstander iets te gretig de verdedigende pionnen wilde veroveren, kon hij geforceerd remise maken door zetherhaling. Tot slot zag Hans in dat hij teveel tijd was kwijtgeraakt met nutteloze paardzetten en kwam het beslissende verliespunt bij ons.

R7Hoogeveen 21616 - Het Kasteel 215803,5-4,5
1.M. Berghuis1628 - N.O.1-0
2.R. Los1586 - Snoeijer A.J17350-1
3.F. van Amerongen1644 - Wieren van J.1610rem
4.L. de Jonge1586 - Arends H.1652rem
5.D. de Jong1617 - Kamerling J.16231-0
6.T. Jonker1567 - Broertjes M.1529rem
7.R. Danker1691 - Gerritsen J.14770-1
8.H. Verwijs1611 - Schepers W.14340-1
programma

8e ronde

Ach, hou maar op, met drie invallers een afdroger van Haren/VAS-combinatie. Volgend jaar knus met z'n zessen in de tweede klasse.

Haren 4 was op papier de zwakke broeder in deze klasse aan het begin van het seizoen. Maar toen kwamen de Amsterdamse hulptroepen die door 'onze eigen Bart' (zullen we 'm royeren? grapje) naar het noorden gelokt waren. Je zou zeggen dat ze eerder thuishoorden in Haren 3 of zelfs 2, maar in het vierde zetten ze de competitie toch wel op zijn kop. En als je dan moet aantreden met drie invallers begint de ramp zich al af te tekenen.

Ikzelf had met een op het juiste moment aangeboden remise een dreigende nederlaag vermeden. Daarna kwam de ene na de andere nul binnen. Alleen Dick hield de sterke oud-voorzitter(?) van VAS op remise (lees zijn stukje 'Moord en doodslag in het Noorden" op de website van Haren!). Een zware nederlaag waarmee na die ronde de degradatie een feit was.

R8Haren 41679 - Hoogeveen 215727-1
1J. Hovius1685 - H. Verwijs16111-0
2R. van Dongen1855 - D. de Jong1617rem
3T. Bontsema1578 - R. Danker16911-0
4B. Drewes1806 - T. Jonker15671-0
5R. Woudsma1579 - F. v. Amerongen1644rem
6O. Cliteur1938 - W. Stevens16451-0
7C. Graafland1526 - J. Bottema14931-0
8X. Mostertman1468 - W. v/d Neut13921-0
programma

9e ronde

Twee goede krachten met vakantie, twee invallers die met een goed verhaal op de speeldag toch moesten afmelden. Jammer, volgend jaar weer scoren in de tweede klasse

R9Dwingeloo1703 - Hoogeveen 216075,5-2,5
1.Langbroek H.1826 - N.O.1-0
2.Veen v/d J.1696 - N.O1-0
3.Homan B.1810 - M. Berghuis1628rem
4.Koops A.1714 - F. van Amerongen1644rem
5.Kamps G.1683 - L. de Jonge1605rem
6.Klauw v/d C.1694 - T. Jonker1567rem
7.Paupit J.1638 - R. Los1586rem
8.Moerland E.1562 - H. Verwijs16111-0
programma
    Klasse 1B     Mp Bp  1  2  3  4  5   6  7  8  9   10 Ra   TPR  RaTg
1.  Oostermoer    17 46  x  4  4˝ 5˝ 5˝  6˝ 4˝ 4˝ 5˝  5˝ 1787 1767 1665
2.  Groningen 5   16 49  4  x  6˝ 4  5˝  6  5  7  5˝  5˝ 1709 1811 1678
3.  Hoogeveen     12 40  3˝ 1˝ x  5  5˝  5  3  6  4˝  6  1738 1720 1677
4.  Het Kasteel   11 40  2˝ 4  3  x  3˝  4˝ 5˝ 5˝ 5˝  6  1751 1715 1672
5.  Haren 3       8  34˝ 2˝ 2˝ 2˝ 4˝ x   2˝ 4˝ 3˝ 7˝  4˝ 1691 1659 1673
6.  Dwingeloo     7  33  1˝ 2  3  3˝ 5˝  x  5  3  4   5˝ 1693 1635 1664
7.  Haren 4       6  36  3˝ 3  5  2˝ 3˝  3  x  6  2˝  7  1634 1673 1673
8.  Het Kasteel 2 6  28  3˝ 1  2  2˝ 4˝  5  2  x  3   4˝ 1566 1618 1698
9.  ESG 2         5  29˝ 2˝ 2˝ 3˝ 2˝ ˝   4  5˝ 5  x   3˝ 1592 1613 1678
10. Hoogeveen 2   2  24  2˝ 2˝ 2  2  3˝  2˝ 1  3˝ 4˝  x  1610 1571 1696

Individuele resultaten

    Hoogeveen 2       Rel.nr  1 2  3 4  5 6 7  8 9  Ap Bp Brd Kl KNSB TPR  RaTg W-We
1.  M. Berghuis       8299060 0 -  ˝ 1  1 0 1r - ˝  7  4  3,4 2w 1628 1717 1717 +0,7
2.  F. van Amerongen  7730316 0 1  0 0  0 ˝ ˝  ˝ ˝  9  3  3,6 1z 1644 1580 1705 -0,8
3.  D.de Jong         8061922 ˝ 1  0 0  1 ˝ 1  ˝ -  8  4˝ 4,1 2z 1617 1748 1706 +1,4
4.  R.J. Danker       6972779 0 ˝  ˝ 0  0 ˝ 0  0 -  8  1˝ 4,1 2z 1691 1443 1694 -2,6
5.  M.W. Jonker       7496610 0 0  1 0  0 0 ˝  0 ˝  9  2  4,6 1w 1567 1538 1758 -0,6
6.  L.de Jonge        6235900 ˝ 1  1 -  0 ˝ ˝  - ˝  7  4  5,1 1w 1605 1696 1646 +0,9
7.  J.P. Verwijs      7669145 1 ˝  ˝ 0  0 ˝ 0  0 0  9  2˝ 5,2 1w 1611 1485 1651 -1,5
8.  R. Los            8315197 0 0  0 -  ˝ 0 0  - ˝  7  1  5,6 3w 1586 1391 1700 -1,5
9.  W. Stevens        6029408 - -  - -  - - -  0 -  1  0  6,0 1z 1645 1598 1938 -0,1
10. J. Bottema        8112005 - ˝  - 1  - - -  0 -  3  1˝ 6,7 1w 1493 1595 1595 +0,4
11. W. van der Neut   8206242 - -  - -  - - -  0 -  1  0  8,0 1z 1392 1237 1468 -0,4