Schaakclub Hoogeveen

Tweede team 2011-2012

Hoogeveen 2: 1e klasse A (achttal)
Teamleider: F. van Amerongen
De Plecht 54,
7908 KB Hoogeveen
tel. 0528-297487
((tel. 06-11481315))
e-mail: team-2 at schaakclub-hoogeveen. nl

Programma 2011-2012

1.di 04 oktHoogeveen 2 - Haren 22½-5½
2.di 01 novTen Boer- Hoogeveen 25-3
3.di 06 decHoogeveen 2 - DAC4½-3½
4.do 12 janHSP 2- Hoogeveen 25½-2½
5.di 07 febHoogeveen 2 - SISSA 22-6
6.ma 12 mrtESG 3- Hoogeveen 24½-3½
7.di 27 mrtHoogeveen 2 - Unitas 51½-6½
8.di 17 aprMiddelstum- Hoogeveen 2
9.wo. 9 mei*Groningen 5 - Hoogeveen 2
Stand
Individuele resultaten

* De slotronde wordt gezamenlijk gespeeld op woensdag 9 mei in het Denksportcentrum Groningen.

Opgegeven spelers

Hoogeveen 21634
1D. de Jong80619221711
2K. v/d Sluijs64641721710
3A. Lunenborg73251971680
4T. van Seventer72118751675
5F. van Amerongen77303161666
6H. Verwijs76691451630
7R. Los83151971583
8R. Danker69727791570

1e ronde

Tegenstander Haren 2 was net als ons eerste team gedegradeerd uit de Promotieklasse. Ook al was dat team verder verzwakt door vertrek van een aantal leden, toch was het gemiddeld ratingverschil nog steeds 100 punten, zodat de 2½-5½ nederlaag wel ongeveer verwacht kon worden.

Aan de topborden hadden De Jong, Van der Sluijs en Van Seventer niets in te brengen. Van Amerongen ontsnapte na een mindere zet van de tegenstander met een verrassende manoeuvre aan een kansloze nederlaag, Stevens hield de hele partij de stelling in evenwicht en Los had zelfs een kansje op winst laten liggen. Aan het laatste bord kon oude vos Kelfkens een vol punt bijschrijven.

Frans van Amerongen

R1Hoogeveen 21649- Haren 217422½-5½
1.Dick de Jong1711- Jan Lulof19420-1
2.Klaas v/d Sluijs1710- Rudy Mellink18630-1
3.Ton van Seventer1675- Harry Gielen18120-1
4.Frans van Amerongen1666- Jaap Mellink1727rem
5.Hans Verwijs1630- Wiebe Veldhuis16740-1
6.Wim Stevens1630- René Goedhart1673rem
7.René Los1583- Thomas Hiemstra1721rem
8.Ton Kelfkens1584- Arriën Lassche15271-0
programma

2e ronde

Geen paniek, Ten Boer ligt niet veel verder van huis dan het Denksportcentrum. In de tijd dat je bezig bent om door de stad aan de Oliemuldersweg te komen en daar een parkeerplaats te vinden, ben je ook langs het Damsterdiep in Ten Boer op de P voor de deur.

We dachten nog even aan een stuntje, maar aan bord 1 en 3 werden toch een paar verkeerde keuzes gemaakt waardoor de gehoopte remises alsnog nullen werden. Dick vergat een offercombinatie die hij al tijden in de gaten had en kreeg in betere stelling ineens een mataanval over zich heen, Klaas wacht een zet te lang om met zijn vrijpionnen winnend op te rukken, Anky vergooit in goede stelling zomaar een kwal en Ton laat in tijdnood de remisevis van de haak schieten.

Alleen aan de staartborden vielen de punten onze kant op. Rudi forceerteen gunstige ruil, heeft een sterke aanval over de onderste rij, maar komt net tijd tekort om het te verzilveren. René laat een pionnetje snaaien op b2 en houdt met de tegenzet de vijandelijke koning in het midden (stap 5!). Er moest nog voor gewerkt worden, maar de winst was toen eigenlijk al binnen. Frans komt makkelijk uit de opening en laat op zet 22 een val dichtklappen waar wit wel allerlei mooie oplossingen op verzint, maar die uiteindelijk toch niet helpen. Oh, sorry Hans, een moeilijke stelling keurig remise gehouden.

R2Ten Boer1707- Hoogeveen 216535-3
1.Roelof Kroon2165- Ton van Seventer16751-0
2.Klaas Dijkhuizen1952- Klaas v/d Sluijs17101-0
3.Albert Prins1716- Anky Lunenborg16801-0
4.Jan Pilon1724- Hans Verwijs1630rem
5.Piet Beetsma1635- Dick de Jong17111-0
6.Gerard Zijlema1547- Rudi Danker1570rem
7.Albert Rodenboog1435- René Los15830-1
8.Steffen Vlaswinkel1484- Frans van Amerongen16660-1
programma

3e ronde

Of we twee partijen vooruit wilden spelen. Okee, en op de avond zelf bleek een derde ook nog te kunnen. Dank voor de soepele wisselingen in de interne indeling. Rudi zag de klassieke fout in de damegambieten tegenover zich gespeeld worden en werd heer en meester in het centrum. Dat werd gecompenseerd door wilde paarduitvallen, maar die werden steeds door rustige ontwikkelingszetten gepareerd. Geen wonder dat even later een van de centrumpionnen kon oprukken naar de 7e rij en de partij beslissen, al duurde het nog even voor de vis op het droge was.

Dick had de hele tijd behoorlijk ruimtegebrek, en toen hij een tactische kans miste om een nare pion op te ruimen werd hij weggetikt. Frans hield met kunst en vliegwerk zijn stelling overeind en net genoeg dreigingen tegen de K om de partij in balans te houden. Een blunder op het eind had de partij moeten kosten, maar ook tegenstanders kunnen overhaast de verkeerde keus maken. Eeuwig schaak was een mooie ontsnapping.

En hoe mooi ging het vervolg: Hans komt een stuk voor en verzilvert dat tegen de tijd dat de meeste interne partijen al klaar zijn. Nog mooier: Anky was op bord 1 voor de leeuwen gegooid, maar de koningsaanval die ze over zich heen kreeg had een klein lek en ineens stond ze een toren of nog meer voor. Klaas kwam ook op voorsprong, maar vond helaas net niet de mooie slotzetten. Maar wat hij speelde werd uiteindelijk ook wel in winst omgezet en daarmee in winst voor het team. Jammer dat Ton met een stuk achter het niet kon bolwerken. Ook René gaf in een gedrukte maar gelijkstaande stelling eerst een pion en gaandeweg nog meer weg.

Maar zo zijn de eerste matchpunten mooi binnen!

R3Hoogeveen 21639- DAC17004½-3½
1.Anky Lunenborg1637- Henk Kloosterman19201-0
2.Frans van Amerongen1650- Bert Steenhuizen1848rem
3.Dick de Jong1694- Slavko Bagavac17020-1
4.Klaas v/d Sluijs1656- Arie Verhoog17811-0
5.Ton van Seventer1682- Wiert Vos15320-1
6.Rudi Danker1577- Alex Tesic15481-0
7.René Los1592- Ben Kuiper16610-1
8.Hans Verwijs1624- Ties Molenhuis16101-0
programma

4e ronde

Een wedstrijd met op alle borden ongeveer gelijkwaardige tegenstanders en ook overal partijen met het mes op tafel. Het was genieten, maar er bleven wel teveel puntjes in Hoogezand. Frans raakte in een tactisch gevecht een pion kwijt en alle tegenstoten werden bekwaam opgevangen. Anky had het zwaar, maar loste de problemen steeds goed op. Dick had een mooi blokje pionnen ver naar de overkant gekregen, maar het lukte net niet om in de laatste minuten een wegnaar winst te vinden. Klaas had een mooie stelling met druk, maar toen de klus afgemaakt moest worden bracht hij eerst zijn K naar voren ipv. snel de boel open te breken met zijn sterke pionnen. Toen zijn remiseaanbod werd afgewezen, greep hij even later mis bij een afwikkeling.

René heeft het lang geprobeerd tegen zware druk op zijn K-stelling. Dat liep uiteindelijk niet goed af. Hans wurmde zich wat vrij na een aanval en wist genoeg tegendreigingen te scheppen met een paar mooie opgerukte vrijpionnen. Ton stond al vroeg overweldigend, maar was kennelijk net te vroeg ten aanval getrokken. Toen de eerste kruitdampen waren opgetrokken, had hij nog niet heel veel bereikt, maar wel nagelaten zijn torens te ontwikkelen. Toen die wel meededen, werd vergaand afgeruild en keek hij tegen een vrijpion van zijn tegenstander aan. Dat eindspelletje werd vakkundig uitgetikt. Rudi had wel mooi spel, maar kon niet echt doordrukken. Maar de tegenstander was zo vriendelijk om na het afslaan van een remiseaanbod meteen mis te grijpen.

R4HSP 21647- Hoogeveen 216395½-2½
1.Lucien Jerphanion1702- Frans van Amerongen16501-0
2.Erwin Reintke1723- Anky Lunenborg1637rem
3.Frits Wijbenga1655- Dick de Jong1694rem
4.Arjen Waijer1642- Klaas v/d Sluijs16561-0
5.A. de Vries1626- René Los15921-0
6.H. Haitsma1617- Hans Verwijs1624rem
7.Alex van Prinsenbeek1647- Ton van Seventer16821-0
8.Rob Nieuwenweg1562- Rudi Danker15770-1
programma

5e ronde

SISSA heeft een sponsor, niet dat ze ineens anders heten, maar ze spelen wel ineens met een paar extra sterke huurlingen. Osama mocht vorig jaar al tegen GM Sokolov. En daardoor zitten er ineens ook heel sterke spelers in het tweede. Frans hield het in een vooruitgespeelde partij heel lang vol, tot in de slotfase dan wel de dreigende mataanval definitief om zeep werd geholpen, maar tegelijk ook een verloren pionneneindspel ontstond.

Bij het vervolg was het hopen op een paar halfjes. Die kwamen er toch meer dan gedacht. Lieffert moest bij ons invallen, maar gelukkig was zijn tegenstander dat ook. Een plusremise: betere stelling, maar weinig tijd over. Dick wurmde zich los na een moeizame opening, maar had niet genoeg om mee door te drukken. Anky hield de deur keurig op slot en René liet zich niet imponeren door 400 elopunten meer; hij hield lang genoeg stand in een gecompliceerde positie. Voor ze aan een eindspel begonnen, bood hij remise aan en vermeed zo de fase waarin wij goedwillende amateurs nogal eens te kloppen zijn.

Hans had wat dat betreft minder geluk: zijn tegenstander haalde met piepende banden nog net de 40 zetten binnen de tijd, terwijl Hans toen nog een uur over had. Tegen die tijd kon hij alleen nog maar verdedigen, maar hoeveel tijd hij ook nog had, zijn tegenstander wist met razendsnel spel net zijn stelling binnen te dringen en het eindspel secuur af te maken. Ton en Klaas kwamen beiden na de tijdcontrole mistroostig de nul melden, maar tegen tegenstanders waarvoor ze zich daarvoor niet hoefden te schamen.

R5Hoogeveen 21643 - SISSA 218412-6
1.Klaas v/d Sluijs1651 - Theo Bakker21290-1
2.Ton van Seventer1633 - Marcel Pouw18640-1
3.René Los1569 - Eric Jan Walinga1977rem
4.Hans Verwijs1632 - Wouter Welling19710-1
5.Frans van Amerongen1650- Ernst-Jan Pastoor18780-1
6.Anky Lunenborg1685 - Roland Kroezen1738rem
7.Dick de Jong1689 - Carl Hoekstra1833rem
8.Lieffert de Jonge1635 - Tim van Zuylen1331rem
programma

6e ronde

ESG 3 heeft het handig geregeld met de competitieleider, ze spelen niet in dezelfde week als het tweede, ook al spelen ze in dezelfde (parallel-)klasse. Jammer voor ons dus dat dit betekent dat wij wel gelijk moeten spelen met ons derde in een andere klasse. Nu hadden wij grote problemen om het recordaantal afmeldingen aan te vullen.

Geen kwaad woord over de invallers uit het vierde, ze deden hun best maar verloren. Wim S bracht keurig het volle punt binnen, maar de vaste kern liet anderhalf punt liggen. Volgend seizoen toch maar tijdig over de vakantieplanning beginnen.

R6ESG 31522- Hoogeveen 215474½-3½
1.Willem Boontje1782- Willem Piepot13401-0
2.Ton Selten1686- Wim Oostenbrink14331-0
3.Jan Peek1517- Klaas v/d Sluijs16511-0
4.Hans Hut1395- Dick de Jong1689rem
5.Jan Reinink1501- Frans van Amerongen16520-1
6.Marcelis van Holst1359- Hans Verwijs16320-1
7.Reint Harkink- Wim Stevens16160-1
8.Klaas Tiemens1411- Marco Jacobs13611-0
programma

7e ronde

Unitas 5 thuis. We waren weer op sterkte, maar toch werd het een slachting. Alleen Ton had zijn vakantie goed gebruikt om zijn troosteloze rij nullen te beëindigen. En Klaas boekte wel een halfje, maar dat nadat hij een goede stelling wat had mishandeld. Omdat ESG3 weer verraste, nu tegen Middelstum (moeten wij volgende maand ook proberen!) en ook DAC weer een puntje schraapte, staan we nu stijf onderaan. Laatste strohalm: Groningen 5 in de slotronde.

R7Hoogeveen 21643- Unitas 516391½-6½
1.René Los1569- Henk van der Meer16930-1
2.Hans Verwijs1632- Ynte Visser17360-1
3.Frans van Amerongen1652- Rudolf Loos16800-1
4.Anky Lunenborg1685- Roel Broekman16690-1
5.Klaas v/d Sluijs1650- John Koops1878rem
6.Dick de Jong1689- Jan Drolenga16770-1
7.Ton van Seventer1633- Marc Smulders16011-0
8.Lieffert de Jonge1635- Jaap Veninga14340-1
programma

8e ronde

Middelstum uit. Een wedstrijd in het barre land waar niets is omdat niets boven ... gaat. Maar toch staat daar de mooi opgeknapte Borg Ewsum. Een mooie zaal met aan de wanden een tentoonstelling van verdienstelijke schilderwerkjes, massieve tafels en stoelen maar niet zo aan schaken aangepaste verlichting.

Het was voor ons allemaal een zware dobber. Een voor een moesten we een nul incasseren. Alleen René haalde de volle winst binnen. En nieuwe aanwinst Theo hield een van de Middelstumer toppers op remise. Jammer dat in de analyse al gauw bleek dat er meer ingezeten had. Maar dan nog was de teamwinst lang niet gehaald.

R8Middelstum1677- Hoogeveen 215976½-1½
1.Harry Wubs1862- Klaas v/d Sluijs16511-0
2.F. Brandsma1766- Frans van Amerongen16521-0
3.Fred Steggink1739- Theo Witkamp1671rem
4.Jan Mark Hof1663- Anky Lunenborg16851-0
5.G. Wubs1671- Ton van Seventer16331-0
6.J. Bol1757- Tino Jonker14731-0
7.Ben Sloot1504- René Los15690-1
8.S. Gerbens1453- Remmelt Hofman14431-0
programma

9e ronde

De laatste kans. De buren uit Dwingeloo hadden in de parallelklasse een punt gegund aan Lewenborg dat daardoor niet meer de slechtste nummer 9 zou worden. Dus hing alles af van DAC-ESG3. Bij gelijkspel was ESG veilig, als ze verloren zouden wij bij 5-3 achtste worden op bordpunten.

Maar we moesten wel eerst winnen. Uw teamleider/webmaster kon snel ontwikkelen en de tegenstander wat ontregelen. Na 20 zetten zat er een kwaliteitsoffer in om de weg naar de koning te openen. Even zweten, zou het wel correct zijn? Ik ging even door de grond toen het antwoord een geheel niet geziene zet was, maar ook daarmee, bleek al gauw, was het mat in drie, wat de tegenstander zo vriendelijk was om op het bord te laten komen.

Snel daarna wist Klaas uit een licht overwegende stelling zoveel druk op te bouwen, dat de tegenstander het spoor bijster raakte en ipv. een kwal of toren zomaar zijn Dame liet vangen voor een paard. Helaas ging het mis bij invallers Wim en Tino. Terug op 2-2.

Daarna kon Dick zijn ruimtevoordeel omzetten in een vol punt en was het wachten op de drie topborden waar het moeizaam maar wel gunstig voor ons eruitzag. Theo en Anky brachten de teamwinst binnen en daarna heeft Ton nog lang geprobeerd om een toreneindspel met twee verbonden pluspionnen te winnen. Hij moet toch nog eens wat oefenen op eindspelletjes, maar dat geldt voor meer bij onze club.

Toen ging alle aandacht uit naar de wedstrijd DAC - ESG 3. De Emmenaren mochten niet mopperen over een 3-4 achterstand, met alweer een heldenrol voor Hans Hut, maar of de laatste partij nog gewonnen kon worden, daar zag het geruime tijd niet naar uit. Uiteindelijk bleek de op het oog mooie stelling van DAC na afruil van de dames een gatenkaas met machteloze pionnen, waardoor de eindstand verrassend op 4-4 kwam. De degradatie is dus voor ons, maar wie weet, het zou niet de eerste keer zijn dat een team van Hoogeveen in het nieuwe seizoen door afzeggingen van andere clubs alsnog zich handhaaft.

R9Groningen 51583- Hoogeveen 216342½-5½
1.David Knight1840- Ton van Seventer1633rem
2.Popke Ernst1772- Theo Witkamp16710-1
3.Oswaldo Sield1608- Anky Lunenborg16850-1
4.Hans Serier1708- Klaas v/d Sluijs16510-1
5.Michiel Meeuwsen1650- Dick de Jong18780-1
6.Paul Zilverberg1453- Wim Stevens16161-0
7.Durk Elzinga1370- Frans van Amerongen16520-1
8.Wim Krijnen1459- Tino Jonker14731-0
programma

Eindstand

r9Klasse 1ARavMpBp12345678910
1.SISSA 21852185268565
2.Ten Boer16971342½4556
3.Haren 217201241½2464
4.Unitas 516511037½0446
5.HSP 21657937½34
6.Middelstum1672937½45
7.DAC165273242434
8.ESG 315055263½43
9.Hoogeveen 21611426½23
10.Groningen 5154632622425

Individuele resultaten

Hoogeveen 2Ro123456789NWBrdklRcTprW-We
Willem Piepot1340-----0---1011w17841369-0,05
Wim Oostenbrink1433-----0---1021z17091378-0,03
Theo Witkamp1689-------½122,5174319360,65
Klaas van der Sluijs1643001000½0192,91z18011633-0,38
Anky Lunenborg1648-01½½-001733,31w170816560,04
Ton van Seventer166100000-10½83,92w17651512-1,61
Frans van Amerongen1617½1½001001944,11w166416250,04
Dick de Jong1651000½½½0-184,316871547-1,12
Hans Verwijs16320½1½010--7351z16701619-0,32
René Los1569½100½-01-735,31z16491598-0,09
Wim Stevens1629½----1--036,31w14861486-0,52
Rudi Danker1577-½11-----36,71z153018060,9
Tino Jonker1492-------002072z15901281-0,76
Remmelt Hofman1443-------0-1081z14491253-0,48
Ton Kelfkens15841--------1181w152417470,37
Lieffert de Jonge1635----½-0--2½82w14311238-0,91
Marco Jacobs1361-----0---1081z14361206-0,3