Schaakclub Hoogeveen

Eerste zaterdagteam 2023-2024

Hoogeveen 1, KNSB 4A

Teamleider en verslaggever: Marc Snuverink

Programma 2023-2024

Ronde Datum Thuis Uit Uitslag
ronde 1 16-9-2023 Hoogeveen 1 Groninger Combinatie 4 5-3
ronde 2 7-10-2023 SISSA 2 Hoogeveen 1 2½-5½
ronde 3 4-11-2023 Hoogeveen 1 Schaakwoude 2 4½-3½
ronde 425-11-2023 Staunton Groningen 2 Hoogeveen 1 3½-4½
ronde 516-12-2023 Hoogeveen 1 O&O Kampen 14½- 3½
ronde 6 3-2-2024 Tjonger Aa Linde 1 Hoogeveen 1 5½-2½
ronde 7 2-3-2024 Hoogeveen 1 Assen 2 6-2
ronde 823-3-2024 ZSG 1 Hoogeveen 1 4½-3½
ronde 920-4-2024 Hoogeveen 1 Groninger Combinatie 5 4½-3½

Eindstand klasse 4A

Team MP BP 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. ZSG 11542½X464465
2. Hoogeveen 11440½X56
3. O&O Kampen 111434X67
4. SISSA 2935½2X435
5. Groninger Combinatie 4934½434X444
6. Groninger Combinatie 58354X5343
7. Tjonger Aa Linde 1735453X44
8. Schaakwoude 2732½22454X4
9. Staunton Groningen 2633½31344X7
10. Assen 242824541X

Persoonlijke resultaten

SpelerRating123456789#Pt.TPRKl.W-We
Berghuis, M. (Marten)20221111½01R½197212920.98
Mostert, D.C.J. (Davin)19531101½½½½196204711.01
Broertjes, S.G. (Stephan)1863½½½0½½1½1R95188900.29
Boontje, W. (Willem)191211½1- ½0½084.5198300.74
Snuverink, M. (Marc)1895½10½½½½½0941877-3-0.19
Janmaat, A. (Bert)1861½01- ½½10- 73.5187810.17
Limani, E.L. (Elez)1831½1- ½10- ½073.5186410.33
Sadallah, O.G. (Osama)2044- - ½½½01½½73.51970-1-0.72
Mol, C.A. (Christiaan)1951- - - - ½- 1- 132.52157-30.75
Spaans, L. (Leo)1824- - 1- - - - - - 11221910.48
Benjamins, S.J.P. (Sander)1686- - - 0- - - - - 101336-1-0.45
Witkamp, T.F. (Theo)17910- - - - - - - - 1015441-0.31

Topscorers

NaamELO#Pt.TPRW-WeKV
1. Veld in 't, R. (René)191997.521132.111
2. Berghuis, M. (Marten)20229721290.982
3. Nijdam, B.J.B. (Brian)201796.520870.669
4. Mostert, D.C.J. (Davin)19539620471.011
5. Mujkanovic, M. (Muharem)19818621171.51-2
15. Broertjes, S.G. (Stephan)18639518890.290
22. Boontje, W. (Willem)191284.519830.740
41. Snuverink, M. (Marc)1895941877-0.19-3
46. Limani, E.L. (Elez)183173.518640.331
48. Janmaat, A. (Bert)186173.518780.171

Hoogeveen sluit seizoen in stijl af met een overwinning op Groninger Combinatie 5

Op 20 april 2024 was de afsluitende wedstrijd van het seizoen thuis tegen Groninger Combinatie 5. We kregen een dag vooraf al een nette mail met aankondiging dat GC5 wegens ziekte het team hoogstwaarschijnlijk niet compleet zouden krijgen. Op de wedstrijddag zelf bleek bord 8 leeg te blijven. Stephan bleek zich moeiteloos aan te kunnen passen van topspeler naar topsupporter. Daarvoor dank! Het gratis punt bleek hard nodig, want de uitslagen op de overige borden eindigde in een 3½-3½ gelijkspel. Derhalve een, niet voor het eerst dit seizoen, nipte 4½-3½ overwinning voor de onzen.

Omdat de teamleider, en tevens wedstrijdleider, zijn goede voornemen om niet meer in tijdnood te komen weer eens was vergeten, geeft dit verslag misschien niet helemaal de chronologische volgorde van feiten weer. Als eerste was Osama klaar op bord 1, met een halfje was het resultaat. Marten op bord 2 wist met een overwinning zijn seizoenscore op 7 punten te brengen. Hiermee is hij topscoorder van ons team geworden en kwam hij maar een halfje tekort om de topscoorder van klasse 4A te worden. Op bord 3 kon Willem een ver opgerukte pion niet afstoppen met een nul tot gevolg. Davin wist op bord 4 wel een vol punt te scoren en eindigde dit seizoen met 6 punten uit 9 ronden.

Elez ging op bord 6 helaas door zijn vlag in gelijke stelling. Gelukkig voor Hoogeveen wist Christiaan op bord 7 daarna het beslissende punt binnen te slepen. Ondergetekende moest daarna ook nog in het stof bijten, waarmee de eindstand uitkwam op de zoveelste 4½-3½ van dit seizoen.

Langs deze weg wil ik Esther en Jenny bedanken voor het wederom uitstekend beheren van de bar. Ook was het leuk om de vele supporters en de schaakreporter over de vloer te hebben bij de afsluitende wedstrijd van dit bijzondere seizoen. Edwin is ons in september ontvallen en het blijft een enorm gemis. We hebben desondanks als schaakteam maximaal gepresteerd door dit seizoen 7 van de 9 wedstrijden te winnen. Door een gelijkspel van het Zwols Schaakgenootschap in de laatste ronde zijn we net geen kampioen geworden, maar de tweede plek is ook een mooi resultaat.

Uiteraard werd er tijdens het afsluitende etentje ook nog weer veelvuldig over Edwin gesproken. Hij had veel geschaakt te Hoogeveen, zelfs nog tot aan het einde aan toe. Hij zou trots op ons zijn geweest, dat we zelfs zonder hem, toch nog bijna kampioen zijn geworden. Volgend seizoen gaan we een nieuwe poging wagen

Marc Snuverink

R9Hoogeveen 11934Groninger Combinatie 518784½-3½
1Sadallah, O.G. (Osama)2044- Huiskes, M. (Mathijs)1926rem
2Berghuis, M. (Marten)2022- Sweet, S.A. (Sandro)19141-0
3Boontje, W. (Willem)1912- Klooster, J. (Jim)18960-1
4Mostert, D.C.J. (Davin)1953- Houtsma, J. (Jouke)18511-0
5Snuverink, M. (Marc)1895- Jovanovic, L. (Luka)18880-1
6Limani, E.L. (Elez)1831- Kunnen, R. (Ruurd)18550-1
7Mol, C.A. (Christiaan)1951- Broekman, R. (Roel)18151-0
8Broertjes, S.G. (Stephan)1863- NO01R-0R

Uitslag in KNSB-Netstand

programma

8e ronde: Te koop gevraagd: ijskast

Om maar gelijk met de deur in huis te vallen, de kampioensaspiraties van Hoogeveen 1 kunnen de ijskast in. In een rechtstreeks duel met de medekoploper ZSG ging Hoogeveen in Zwolle ten onder. Waar we in december 7 remises en één overwinning behaalden tegen O&O Kampen, werden het op zaterdag 23 maart 7 remises en één nederlaag.

De datum van 23 maart stond al vanaf het begin van het seizoen rood omcirkeld in onze agenda. Diverse leden hebben namelijk een verleden bij het Zwols Schaakgenootschap. Op de wedstrijddag zelf traden een drietal oud ZSG-leden bij Hoogeveen aan, zijnde Marten, Davin en ondergetekende.

Om niet helemaal in de voorbereidingen van tegenstander terecht te komen, had Hoogeveen op de bovenste borden een iets gewijzigde opstelling gehanteerd. ZSG was dezelfde mening toegedaan en dus kwam Osama niet tegenover zijn goede vriend Bart te zitten. En de sterkste speler van ZSG werd op bord 4 geposteerd.

Na een uur of twee leken de meeste stellingen de remise marges nog niet te hebben verlaten. Dat bleek bij de meeste partijen ook niet meer te veranderen. Maar dat maakte het des te spannender hoe deze dag zou eindigen. Als eerste kreeg Willem een remise aanbod, wat gezien de kleur en sterkte tegenstander als een goed resultaat werd beschouwd en dus werd het aanbod aangenomen. Hierna volgden remises bij Marten en Davin.

Ook bij Elez en ondergetekende werden remises overeengekomen. Op bord 4 betekende dit een resultaat ondanks ruim 250 ratingpunten verschil in het voordeel van de thuisclub.

Een mindere stelling bleek door Bert niet te keepen en dus kwam ZSG op een 3,5 - 2,5 voorsprong. Stephan speelde een eindspel met twee paarden tegen twee lopers, waarbij beiden ook nog een handvol pionnen hadden. Ook hier werd remise overeengekomen. Osama kon helaas een eerdere betere stelling niet in winst omzetten, zijn tegenstander had een eeuwige aanval op een toren, die alleen opgeheven kon worden met kwaliteitsverlies. Ook hier derhalve remise. De eindstand kwam hiermee op 4,5 - 3,5 in het voordeel van ZSG.

Tenzij er in de laatste ronde op 20 april nog heel rare dingen gebeuren, zal ZSG dan het kampioenschap veiligstellen. Voor Hoogeveen rest alleen nog een theoretische kans, maar we zullen het seizoen toch met een goed gevoel willen afsluiten tegen Groningen 5.

De dag werd afgesloten met een lopend buffet waarbij niet alleen de thuisspelende teams van ZSG, maar ook DSG Pallas 2 en Hoogeveen aanschoven. Zelfs oud-ZSGer Leo kwam nog langs. Hoogeveen 2 had weliswaar met 5,5 - 2,5 verloren te Apeldoorn, maar het toeval wil dat Zwolle op de route naar huis ligt. Het bleef nog lang gezellig.

Marc Snuverink

R8ZSG 1 1970 - Hoogeveen 1 1913 4½-3½
1Gelder van, A.W.J. (Bart)2016- Berghuis, M. (Marten)1984rem
2Nijdam, B.J.B. (Brian)1993- Boontje, W. (Willem)1926rem
3Teuben, J.T. (Jan)1920- Sadallah, O.G. (Osama)2027rem
4Tolman, F. (Fedde)2133- Snuverink, M. (Marc)1875rem
5Hoffer, M.G.A. (Miklós)1980- Mostert, D.C.J. (Davin)1936rem
6Keizer, R.J. (Ronald)1969- Broertjes, S.G. (Stephan)1857rem
7Veld in 't, R. (René)1924- Janmaat, A. (Bert)18611-0
8Land, M. (Marc)1828- Limani, E.L. (Elez)1839rem

Uitslag in KNSB-Netstand

programma

7e ronde: Te koop gevraagd: platte kar

In de zevende speelronde van de KNSB-competitie heeft Hoogeveen 1 een dikke overwinning behaald op het tweede team van Assen. Er was ‘s morgens nog wel netjes een mail uitgegaan om aan te kondigen dat de bezoekers helaas een bord leeg zouden laten, maar de teamleider van Hoogeveen had zijn mail niet meer gelezen. Marten bleek hierdoor opeens zijn handen vrij te hebben om een live verslag te maken van de wedstrijd. Hiervoor verwijs ik graag naar de 12 kantjes geschreven tekst die via Whatsapp beschikbaar zijn gesteld aan de intimi.

Rest mij eigenlijk alleen nog een korte samenvatting te geven van de wedstrijd. Op bord 8 verdubbelde Bert de voorsprong, omdat zijn tegenstander het heilloze van de instelling inzag. Op bord 7 viel Christiaan in voor Elez en hij wist de altijd sympathieke Assenaar te verschalken. 3-0 tussenstand derhalve. Willem kon op bord 4 het helaas niet bolwerken en moest zijn eerste nederlaag van het seizoen slikken. Davin wist dat remise een goed resultaat zou zijn, gezien de tussenstand en dat gebeurde dan ook op bord 3. Osama wist op bord 1 met een mooie combinatie een stuk te winnen en even later kon hij het volle punt en daarmee tevens de teamoverwinning bijschrijven. Stephan op bord 6 wist zijn eerste KNSB-competitie overwinning ooit te behalen. Ondergetekende kwam op bord 5 in een pionneneindspel terecht dat verzandde in remise. Eindstand kwam daarmee op 6-2 voor de onzen. Omdat ook ZSG won, zij het nipt, blijft het bovenin spannend in klasse 4A.

Helaas wist Hoogeveen 2 het goede voorbeeld niet te volgen. ZSG 2 ging met een nipte overwinning aan de haal. Volgend jaar zal ons tweede team het een klasse lager moeten gaan doen. Hopelijk wordt dat klasse 6A, zodat er weer wat meer in de noordelijke provincies geschaakt kan worden.

Ondanks de nederlaag van Hoogeveen 2 waren ze in grote getale aanwezig bij de loodgieter (Mario, niet Luigi) voor een lekker pizza om deze dag af te sluiten. De verhalen die hier ter tafel werden besproken verdienen eigenlijk een verslag op zich, maar laat ik het maar samenvatten als je had erbij moeten zijn. Op verzoek van Mostert, toch nog wel één uitspraak die werd gedaan: rookworst is een veelzijdig ingrediënt. Tja, rest mij eigenlijk alleen nog te melden dat onze dank weer groot is voor het beheren van de bar. Esther en Jenny, jullie hebben het weer voortreffelijk gedaan! Zelfs de teamleider werd opgehaald van het station, zodat hij uitgerust aan de middag kon beginnen.

Op 23 maart staat de clash ZSG - Hoogeveen op het programma. Volgens Leo worden we kampioen, dus als iemand nog een platte kar te koop weet, horen we dat graag.

Marc

R7Hoogeveen 1 1926 - Assen 2 18976-2
1Sadallah, O.G. (Osama)2027- Dijkstra, M. (Maarten)20221-0
2Berghuis, M. (Marten)1984- NO01-0R
3Mostert, D.C.J. (Davin)1936- Smit, H. (Hans)1950rem
4Boontje, W. (Willem)1926- Velzen van, M. (Martin)19560-1
5Snuverink, M. (Marc)1875- Houtsma, S.H. (Sybrand)1882rem
6Broertjes, S.G. (Stephan)1857- Groeneveld, J. (Henry)18091-0
7Mol, C.A. (Christiaan)1938- Homminga, S. (Sjoerd)18511-0
8Janmaat, A. (Bert)1861- Faber, R. (Rients)18121-0

Uitslag in KNSB-Netstand

programma

6e ronde: Te koop: platte kar

Vanwege het winterkampioenschap waren we al weken aan het grappen dat we winterbanden nodig hebben onder de platte kar. De wereld ziet er echter totaal anders uit na de zesde speelronde in de KNSB-competitie klasse 4A. Als koploper verloren we van de hekkensluiter en op de ranglijst zijn we onze koppositie kwijt aan onze vrienden van het Zwols Schaakgenootschap.

Zaterdag 3 februari begon nog wel goed, want het basisteam was compleet en we mochten een niet zo heel verre uitwedstrijd spelen te Onna. Voor de teamleider was dit zelfs een uitwedstrijd in zijn achtertuin, want wat is nou 8 kilometer afstand? Vooraf wisten we dat TAL 1 qua rating ongeveer even sterk zou zijn, maar de mannen van het combinatieteam uit Heerenveen, Steenwijk en Wolvega draaiden tot op heden een moeizaam seizoen. Wij waren de trotste koploper en de hoop was dan ook dat we dat konden doortrekken. Helaas bleek er aan het einde van de dag een harde, maar niet onverdiende 5½-2½ uitslag op het wedstrijdformulier te staan voor het thuisspelende team.

In sneltreinvaart even door de wedstrijden: Bert op bord 7 kwam met een mooie combinatie een dame tegen toren en loper voor te staan, maar de pionnenstructuur gaf geen kans op winst, derhalve remise als resultaat. Elez was de vorige wedstrijd nog onze matchwinner, maar ditmaal moest hij op bord 8 in het stof bijten. Davin op bord 4 kwam remise overeen. Marten op bord 2 kon het niet bolwerken en een nul was het resultaat. Stephan op bord 6 kwam remise overeen. De tussenstand om 17.30 uur kwam hiermee op 3,5-1,5 voor TAL 1. De overige borden gaven toen al weinig hoop meer op een teamresultaat.

Osama ging op bord 1 inderdaad ten onder. Daarna konden Willem en Marc op borden 3 en 5 hun goede vorm van Wijk aan Zee geen kracht bijzetten, met twee remises tot resultaat.

De 5½-2½ was een goede weergave van de krachtverschillen op deze dag. Hoogeveen past bescheidenheid nu we de koppositie hebben moeten afstaan. We richten ons op de komende wedstrijden. Op 2 maart ontvangen we thuis Assen 2 en een ronde later op 23 maart staat de kraker ZSG - Hoogeveen op de agenda.

Marc Snuverink

R6Tjonger Aa Linde 1 1861 - Hoogeveen 1 1868 5½- 2½
1Stavast, D.W. (Dick)1965- Sadallah, O.G. (Osama)20681 - 0
2Pragt, A. (Arjen)1885- Berghuis, M. (Marten)19881 - 0
3Velde, J. (Jan)1873- Boontje, W. (Willem)1875rem
4Korver de, P. (Peter)1877- Mostert, D.C.J. (Davin)1915rem
5Siblesz, J.T. (Tjeerd)1828- Snuverink, M. (Marc)1819rem
6Urk van, A. (Auke)1818- Broertjes, S.G. (Stephan)1783rem
7Zwaag van der, B.P. (Bas)1810- Janmaat, A. (Bert)1756rem
8Bavel van, F. (Ferdi)1831- Limani, E.L. (Elez)17421 - 0

Uitslag in KNSB-Netstand

programma

5e ronde: Hoogeveen weet weer te verrassen en loopt verder uit.

Op zaterdag 16 december 2023 ontving Hoogeveen 1 de schakers van Oefening & Ontspanning Kampen voor de KNSB-competitie wedstrijd in de vijfde ronde van klasse 4A. Voorafgaande aan het seizoen zou iedereen ofwel O&O Kampen, ofwel het Zwols Schaakgenootschap als kampioen hebben ingeschat. Na vier ronden was het echter Hoogeveen dat de koppositie mocht innemen. Wou O&O Kampen nog voor het kampioenschap willen gaan, moest er op deze dag door hun gewonnen worden.

Na een korte toespraak van ondergetekende als wedstrijdleider werden de klokken rond 13 uur in werking gezet. Onder het toeziend oog van de Schaakreporter leek er in het eerste uren nog niet veel te zeggen over de diverse partijen. Osama had op bord 1 als eerste een remiseaanbod gekregen en besloot nog even door te spelen. Toen hij niet veel later nogmaals een remiseaanbod kreeg liep hij een rondje langs de borden en zag hij dat Elez drie pionnen voorsprong had en de overige borden allemaal remise-achtig oogden. Osama beoordeelde zijn eigen stelling als remise en nam het aanbod aan. Niet veel later stonden bij Elez op bord 8 de stukken weer in de beginstelling, met alleen de koning van Elez midden op het bord geposteerd. Tussenstand dus 1½-½ voor de onzen.

Met nog 6 remises erbij zou dit een nipte overwinning voor Hoogeveen betekenen, en zo geschiedde. Niet zeker wetende in welke volgorde precies, maar Stephan en Bert op borden 6 en 7 kwamen ongeveer tegelijk remise overeen met hun tegenstanders. Christiaan op bord 3 speelde vandaag zijn eerste KNSB wedstrijd van het seizoen, stond op een gegeven moment wat minder, later zelfs iets beter, maar remise was ook hier het resultaat. Davin op bord 4 wist een iets betere stelling niet naar winst te voeren, echter remise bleek ook hier een prima resultaat.

Met een 3½-2½ tussenstand werd er alleen nog gespeeld op borden 2 en 5. Marten op bord 2 leek op weg naar de winst, maar toen zijn voordeel was verdwenen werd ook hier tot remise besloten. Met een 4-3 tussenstand was één wedstrijdpunt veiliggesteld, maar dat zouden er twee gaan worden.

De bezoekers hadden hun sterkste speler op bord 5 geplaatst, maar het gaf ze niet het gewenste resultaat. Na een vroege dame ruil en een versplinterde pionnenstructuur voor wit werd het een gevecht met voornamelijk lichte stukken. Wit ging weliswaar met een pion meer het eindspel in, maar zwart kon het moeiteloos verdedigen. Na een laatste afruil was alle muziek uit de stelling verdwenen en werd er ook hier tot remise besloten. De 4½-3½ teamoverwinning was hiermee een feit.

Langs deze weg een woord van dank aan Esther voor het helpen klaarzetten van alle materiaal. We waren voor de tweede maal binnen een jaar uitgeweken naar De Magneet. Het bleek wederom een prima locatie, mede ook vanwege de aardige vrijwilligers die de bar beheerden.

Nadat alle schaakmateriaal weer ingeladen was, werd alsnog Salawaku aangedaan. Niet alleen om het materiaal weer terug te brengen, maar ook om met 15 schakers, inclusief aanhang, de kerstviering van de Molukse gemeenschap bij te wonen. Hierbij waren ook meerdere schakers van Hoogeveen 2 aanwezig, die vandaag dik klop hadden gekregen van de schakers uit Hoogland. Er werd gegeten, gedronken en volop gedanst. Het feestje werd hier nog lang voortgezet, helemaal toen er met de bingo maar liefst vier van de vijf prijzen naar de schakers gingen. En ook de quiz werd gewonnen door de schakers. Hopelijk zijn we volgend jaar opnieuw welkom, we kunnen niet altijd de bingo winnen, alhoewel er wel een paar brood-bingospelers in ons midden lijken te zijn.

We hebben vijf ronden gespeeld en de volle 10 wedstrijdpunten behaald. Het is nog te vroeg om de platte kar van stal te halen, maar Hoogeveen is een heel eind op weg naar een mogelijk kampioenschap. De naaste concurrent ZSG wist niet te winnen van Tjonger Aa Linde, waardoor Hoogeveen nu twee wedstrijdpunten voorstaat op ZSG. Wellicht dat op 23 maart 2024 de wedstrijd ZSG-Hoogeveen de beslissing gaat brengen wie zich tot kampioen mag laten kronen.

We gaan nu eerst de winterstop in. Enkelen gaan op trainingskamp naar Wijk aan Zee, om op 3 februari 2024 aan te mogen treden tegen Tjonger Aa Linde in het mooie Overijsselse Onna. Hoogeveen 2 mag dan uit naar Zutphen.

Marc

R5Hoogeveen 11867 - O&O Kampen 119314½- 3½
1Sadallah, O.G. (Osama)2068 - Ekkel, R. (Ronald)2015rem
2Berghuis, M. (Marten)1995 - Mujkanovic, M. (Muharem)1924rem
3Mol, C.A. (Christiaan)1872 - Cornelissen, W. (William)1990rem
4Mostert, D.C.J. (Davin)1917 - Spoelstra, H.C. (Hans)2012rem
5Snuverink, M. (Marc)1810 - Redeker, J.B. (Johan)2029rem
6Broertjes, S.G. (Stephan)1773 - Visscher, J. (Jarno)1886rem
7Janmaat, A. (Bert)1770 - Quilligan, D. (David)1757rem
8Limani, E.L. (Elez)1729 - Ekkelboom, B. (Berd)18361-0

Uitslag in KNSB-Netstand

programma

Ronde 4: Hoogeveen ongedeeld koploper na winst op Staunton 2

In de vierde ronde van de KNSB-competitie mochten we uit naar Groningen om aan te treden tegen Staunton 2. Met Sander als invaller gingen we de strijd aan met als inzet de koppositie in klasse 4A..

Na twee uur spelen viel er nog weinig te zeggen over een mogelijke uitslag. Zelf was ik op bord 5 een beetje tam uit de opening gekomen en toen er op zet 18 remise werd aangeboden, kon ik het niet weerstaan. Voordeel was wel dat Ria de gehaktballen net klaar had. Waarom het Denksportcentrum Jannes van der Wal nog steeds niet in de Michelingids staat, blijft voor mij een raadsel. Ander bijkomend voordeel voor de teamleider was tevens dat ik alle overige partijen goed kon volgen.

Elez kwam tegen half vier vragen of hij remise mocht maken. Ik liet de keuze aan hem. Gezien de stelling was het geen verrassing dat niet veel later de koningen recht tegenover elkaar op het bord waren geplaatst en de tussenstand op 1-1 was gekomen. Een blik op de borden deed mij vermoeden dat er wellicht een kleine overwinning in het vat zat vandaag. Sander stond een pion achter, maar Stephan en Davin leken beter te staan.

De problemen bij Sander op bord 8 stapelden zich steeds verder op. Toen ook een tweede pion verloren ging duurde het niet lang meer alvorens de stukken weer in de doos konden. Helaas een nul voor onze invaller, waarvoor nogmaals dank!

Willem was ondertussen op bord 3 een wedstrijd aan het spelen die ook zomaar in januari in Wijk aan Zee had kunnen plaatsvinden. Vincent is namelijk ook een vaste deelnemer van het Wimbledon van het schaken en de afgelopen editie ook veelvuldig aanwezig bij de vele gezellige afterparty‘s. Willem wist de dreigingen te weerleggen en toen de kans zich voordeed, was hij er als de kippen bij om een kwaliteit te winnen. Deze klap kwam zijn tegenstander niet meer te boven en de tussenstand werd daarmee weer gelijkgetrokken.

Op bord 6 was de op het oog betere stelling voor Stephan veranderd in een stelling waarbij hij alle zeilen moest bijzetten om een promotie van zijn tegenstander te voorkomen. Dit bleek te veel gevraagd en de jeugdige tegenstander mocht de felicitaties in ontvangst nemen. Staunton 2 kwam hierdoor op een 3-2 voorsprong.

Op bord 4 had Davin ondertussen een zeer prettige stelling op het bord, waarbij een kwaliteit voorsprong werd uitgebreid naar een nog grotere materiaalvoorsprong. Zijn tegenstander zag het heilloze van de situatie in en Davin kon een punt noteren.

Op bord 2 was onze topscoorder Marten weer eens goed bezig. Beetje druk uitoefenen, druk nog wat meer opvoeren, torens op de twee-na-achterste rij verdubbelen, pionnetje snoepen, druk nog wat verder opvoeren. Toen mat in vier niet meer voorkomen kon worden, kon Marten zijn 100% score ook na ronde 4 vasthouden.

Het was toen aan Osama op bord 1 om de teamoverwinning veilig te stellen. Lang leek hij op weg naar winst, maar in tijdnood werd niet altijd de beste voortzetting gevonden. Het voordeel was verdampt en even later werd door zetherhaling remise afgedwongen en was het beslissende halfje voor de teamoverwinning binnen.

Vanuit Zwolse bronnen kwam ons ter ore dat de medekoploper t/m de derde speelronde gelijk had gespeeld. Daarmee is Hoogeveen dus ongedeeld koploper na vier speelronden. Het seizoen is echter nog lang, met in de vijfde speelronde de clash met Oefening & Ontspanning Kampen op het programma, die gezien hun rating toch wel als favoriet beschouwd mogen worden.

Terug in Hoogeveen schoven ook nog vier spelers van het tweede aan bij restaurant Ziezo. Ondanks hun nederlaag met 6½-1½ te Amersfoort zat de sfeer er nog goed in. De creatie van de kok bleek wederom een genot voor de smaakpapillen. Verzadigd ging een ieder hierna huiswaarts. De één met een discobus, anderen met de auto, met de fiets of met de trein.

16 december is de volgende ronde te Hoogeveen, maar niet te Salawaku, wegens de kerstviering aldaar. Net als in februari 2023 wijken we uit naar het wijkgebouw De Magneet. Kampen en Hoogland komen dan op bezoek om aan te treden tegen Hoogeveen 1 en 2. We gaan zien of Hoogeveen 1 zich tot winterkampioen kan laten kronen.

Marc

Marc Snuverink

R4Staunton Groningen 21779 - Hoogeveen 1 18353½- 4½
1Ambrona Navarro, H.A.N. (Himar)1922 - Sadallah, O.G. (Osama)2079rem
2Blom, Y.H. (Yeb)1935 - Berghuis, M. (Marten)19870-1
3Wolters, V. (Vincent)1814 - Boontje, W. (Willem)18990-1
4Mulder, P.W. (Piet)1811 - Mostert, D.C.J. (Davin)18930-1
5Jerphanion, L.B.F. (Lucien)1793 - Snuverink, M. (Marc)1856rem
6Folkers, S. (Sono)1694 - Broertjes, S.G. (Stephan)17841-0
7Riksten, Y. (Yarno)0 - Limani, E.L. (Elez)1736rem
8Kudernac, T. (Theo)1486 - Benjamins, S.J.P. (Sander)14471-0

Uitslag in KNSB-Netstand

programma

Ronde 3: Hoogeveen 1 bindt ook Schaakwoude 2 aan de zegekar

Op zaterdag 4 november 2023 stond Hoogeveen voor de opgave om de ongeslagen reeks van de eerste twee ronden voort te zetten. Vanuit het mooie Damwoude was onze tegenstander afgereisd om deze opgave proberen te dwarsbomen. De opstelling van Schaakwoude 2 was enigszins tactisch, terwijl Hoogeveen op volgorde van rating achter de borden ging zitten. Wederom onder de geweldige wedstrijdleiding van Jeroen werden de klokken iets na 13 uur in werking gezet.

Als eerste was Bert klaar op bord 7. Een aanval bleek beslissend en een voorsprong van 1-0 was het gevolg. Marten informeerde op een gegeven moment bij de teamleider of hij wellicht remise mocht aanbieden, omdat de stelling hem niet zo lag. Gezien het ratingverschil werd geadviseerd om toch nog even door te spelen. Osama kreeg even later op bord 1 een remiseaanbod en heeft een klein half uurtje gewacht, alvorens het aan te nemen. In de tussentijd had invaller Leo op bord 8 een winnende aanval met een mooi stukoffer tot winst omgezet. Tussenstand derhalve 2½-½ voor Hoogeveen.

De bordjes leken daarna toch wat verhangen te gaan worden. Een pionwinst in de opening bij ondergetekende op bord 5 bleek niet de opmars voor een resultaat. Een beetje doelloos afruilen, tegenstander toelaten op de achterste rij en mat in een paar zetten over het hoofd zien, helpt daarbij ook niet. Een blik op de overige borden deed vermoeden dat een teamoverwinning hiermee wel eens in het water kon vallen. Het voordeel van Davin op bord 4 verdween als sneeuw voor de zon en het begon er steeds somberder uit te zien. Marten op bord 2 stond prettig, maar zeker nog niet gewonnen.

De volgende resultaten kwamen van borden 3 en 6. Willem en Stephan speelden beiden remise. De tussenstand kwam daarmee op 3½-2½. Gelukkig wist Marten daarna zijn 100% score van dit seizoen toch voort te zetten. Zijn tegenstander ging iets te gulzig voor pionwinst, waarna een aftrekschaak de partij besliste. De teamoverwinning was hiermee een feit. Helaas voor Davin moest hij een nul incasseren waardoor de eindstand uitkwam op 4½-3½.

Hoogeveen komt hiermee op 6 wedstrijdpunten na 3 wedstrijden in klasse 4A van de KNSB. De medekoplopers ZSG 1 en Staunton 2 speelden in deze ronde tegen elkaar, waarbij de gedoodverfde kampioenskandidaat ZSG met de nodige moeite aan het langste eind trok en de koppositie op bordpunten overnam.

Toen de overige resultaten van andere wedstrijden uit de KNSB competitie binnendruppelden zat een dertiental schakers en supporters al lang aan een heerlijke maaltijd bij Ziezo. Voor herhaling vatbaar! Rest mij langs deze weg Esther en Jenny te bedanken voor het voortreffelijke beheren van de bar. De oliebollen waren heerlijk! Tevens een woord van dank aan Leo voor het invallen en het binnenhalen van een zeer belangrijk punt voor Hoogeveen 1. Hij wist dit moeiteloos te combineren met het teamleiderschap van Hoogeveen 2, die thuis aantraden tegen ZZS! uit Zwolle. Helaas voor Hoogeveen 2 alleen een drietal remises en een 1½ -½ nederlaag.

Op 25 november mag Hoogeveen 1 op bezoek bij Staunton 2 te Groningen. We gaan dan zien of Hoogeveen 1 de winning streak nog verder kan verlengen. Hoogeveen 2 mag dan uit naar Amersfoort.

Marc Snuverink

Hoogeveen 11872- Schaakwoude 217984½- 3½
Sadallah, O.G. (Osama)2079- Torensma, J. (Jan)1776rem
Berghuis, M. (Marten)1987- Heide van der, H. (Henk)17011-0
Boontje, W. (Willem)1899- Ros, G. (Gerke)1805rem
Mostert, D.C.J. (Davin)1893- Banning, C. (Cees)19160-1
Snuverink, M. (Marc)1856- Jong de, W.P.J. (Wietse)17400-1
Broertjes, S.G. (Stephan)1784- Hoekstra, S. (Sjoerd)1918rem
Janmaat, A. (Bert)1765- Houpst, C.H.J. (Christiaan)17911-0
Spaans, L. (Leo)1714- Postma, P. (Pieter)17401-0

Uitslag in KNSB-Netstand

programma

Ronde 2: Hoogeveen 1 verliest, maar neemt wel twee wedstrijdpunten mee uit Groningen

Op 28 september is onze teamgenoot en schaakvriend Edwin de Jonge overleden op veel te jonge leeftijd. De dankdienst op 5 oktober was indrukwekkend en als eerbetoon besloot Hoogeveen 1 op 7 oktober bord 8 leeg te laten bij de wedstrijd SISSA 2 - Hoogeveen 1.

Voor aanvang wedstrijd werd een foto van Edwin en een brandende kaars geplaatst bij bord 8. Tevens werden er nog enkele mooie woorden gesproken door Sissaan Sjoerd Rookus. Na een minuut stilte werden de klokken om 13.01 uur in werking gezet en de strijd barstte los op de welbekende 64 velden.

We waren de nederlaag van vorig seizoen in klasse 3A nog niet vergeten. Zowel onze tegenstanders als wij degradeerden, maar dat gaf ons de mogelijkheid om sportieve revanche te nemen.

Invaller Elez speelde op bord 5 ook ditmaal heel overtuigend. Na een mooi pionoffer werd een kwaliteit gewonnen en net na 14.30 uur kon de winst al worden genoteerd. Helaas kon Bert op bord 6 dit goede voorbeeld geen vervolg geven. Een aanval op de koningsstelling sloeg uiteindelijk door en SISSA-Sister Sophie kon de felicitaties in ontvangst nemen.

Stephan was op bord 3 in een eindspel beland waarbij beiden vijf pionnen, koning en paard hadden. Er werd nog wel even gezocht naar een mogelijke winst, maar remise was het logische gevolg. Hoogeveen had hiermee nog maar 1½ bordpunt, maar op de overige vier borden zag het er veelal wel gunstig uit.

Willem zat op bord 1 en trof, gelijk aan de eerste competitiewedstrijd, ook nu de sterkste speler van de opponenten. Wederom met een vol punt tot gevolg. Een paar minuten later kon ik ook een vol punt noteren op bord 7. Mijn tegenstander en ik wachtten 24 zetten alvorens er voor het eerst iets werd geslagen, maar prompt werd er een zet later een paard cadeau gedaan. Helaas een abrupt einde van een verder onderhoudende partij.

Davin en Marten speelden toen nog. Bij Davin op bord 4 leek het ook de goede kant op te gaan vallen, maar je moet de huid niet verkopen voor de beer geschoten is. De druk werd echter zo groot op de koning van zijn tegenstander dat ook hier de felicitaties in ontvangst genomen konden worden. Dat Davin mat in twee over het hoofd zag, is hem vergeven. De winst betekende tevens de teamwinst, omdat we 4½ bordpunt over de streep hadden getrokken.

Davin en Marten speelden toen nog. Bij Davin op bord 4 leek het ook de goede kant op te gaan vallen, maar je moet de huid niet verkopen voor de beer geschoten is. De druk werd echter zo groot op de koning van zijn tegenstander dat ook hier de felicitaties in ontvangst genomen konden worden. Dat Davin mat in twee over het hoofd zag, is hem vergeven. De winst betekende tevens de teamwinst, omdat we 4½ bordpunt over de streep hadden getrokken.

Marten was op bord 2 in een zeeslang beland, waarbij hij op enig moment zelfs verloren stond. Hij wist een zeer moeilijk eindspel met wisselende kansen echter te doorstaan en in het verre eindspel profiteerde hij nog van een foutje van zijn tegenstander. De eindstand kwam hiermee op 2½- 5½. De twee wedstrijdpunten konden mee in de tas terug naar Hoogeveen.

In de auto op de terugweg naar Hoogeveen werd er contact gelegd met Hoogeveen 2 om de keuze van een restaurant af te stemmen. Ze hadden zich kranig verweerd in Deventer, maar moesten toch een nederlaag incasseren. Een restaurant vinden voor 11 personen bleek nog even een uitdaging, maar gelukkig had Babylon nog twee lange tafels vrij die aan elkaar geschoven konden worden.

Onder het genot van de specialiteiten uit de keuken werd er nog lang nagepraat. Vele herinneringen aan Edwin werden afgewisseld met diverse partijfragmenten van de dag. Bij Hoogeveen 2 bleek nog een partij gespeeld te zijn met verwisselende kleuren. Het bleef nog lang gezellig en iedereen ging met een gevulde maag huiswaarts.

Op de weg naar huis betrapte ik mijzelf op een kleine glimlach. We hadden de wedstrijd ook een beetje voor Edwin gewonnen en dat voelde goed. Rest mij nog te noemen dat de volgende KNSB competitieronde op 4 november is. Hoogeveen 1 en 2 ontvangen dan thuis Schaakwoude 2 uit Damwoude en ZZS! 1 uit Zwolle.

Marc Snuverink

R2SISSA 21780- Hoogeveen 118402½- 5½
1.Meijer, O. (Olaf)1834- Boontje, W. (Willem)19150-1
2.Walinga, E.J. (Eric Jan)1804- Berghuis, M. (Marten)19510-1
3.Pouw, M. (Marcel)1803- Broertjes, S.G. (Stephan)1779rem
4.Bloemhof, R.B.P. (Ruben)1763- Mostert, D.C.J. (Davin)18930-1
5.Hoekstra, C.A.H. (Carl)1790- Limani, E.L. (Elez)17210-1
6.Welling, S.C. (Sophie)1710- Janmaat, A. (Bert)17621-0
7.Jelsma, R. (Remco)1695- Snuverink, M. (Marc)18610-1
8.Roorda, M. (Maarten)1844- NO01-0 R

Uitslag in KNSB-Netstand

programma

Ronde 1: Hoogeveen 1 begint nieuwe seizoen met een overwinning op Groninger Combinatie 4

Op zaterdag 16 september 2023 begon het nieuwe seizoen in de KNSB competitie thuis tegen Groninger Combinatie 4. Ondanks drie invallers voor Hoogeveen werd er een verrassende 5 - 3 overwinning behaald. Waar vorig seizoen werd afgesloten met een feestje ondanks de degradatie (zie Laatste ronde: Hoogeveen 1 degradeert naar de vierde klasse KNSB konden de slingers bij de start van het nieuwe seizoen gelijk weer opgehangen worden. Vooraf hoopten we dat de tegenstanders misschien ook enigszins verzwakt zouden aantreden, omdat wegens vakantie sommige basisspelers van de bezoekers wellicht niet konden spelen. Niets bleek minder waar. De invallers die Groningen meenamen versterkten het team juist qua rating. Hoogeveen daarentegen moest de afwezigheid van een 13- en 6-voudig clubkampioen opvangen. Ook een é énmalig jeugdkampioen moest vervangen worden. Elez, Stephan en Theo bleken echter waardige vervangers. Helaas was ook onze mascotte en barvrouw Esther verhinderd, meestal bijgestaan door Jenny. Esther, hopelijk ben je snel weer op de been!

Om de opstelling van Hoogeveen niet helemaal op de kop te moeten gooien, besloot ik zelf op bord 1 te gaan zitten. Verder was de opstelling redelijk op rating ingedeeld aan Hoogeveense zijde. Groningen koos voor een verrassende opstelling door de sterkste spelers op 3, 6 en 8 te posteren.

Onder toezicht van wedstrijdleider Jeroen werden de klokken iets na 13 uur in werking gezet. Zelf mocht ik op bord 1 tegen de schaakvrijwilliger van het jaar 2020, Govert Pellikaan. Heel Nederland kent hem met name vanwege de vele online competitie wedstrijden die hij ten tijde van de corona pandemie heeft georganiseerd. Gelukkig kunnen we vandaag de dag gewoon weer achter de houten stukken plaatsnemen. Zwart probeerde iets te enthousiast een rook-lift te bewerkstelligen, maar kwam in een mindere stelling terecht. Over de overige borden was in het begin nog niet veel te zeggen, behalve bij Bert op bord 6. Hij keek tegen een ontwikkelingsachterstand aan.

Nog voor 15.30 uur kwam de eerste score op het bord te staan. Op bord 3 trok Willem zijn goede vorm van vorig seizoen door en de op papier sterkste speler van Groningen moest in een nederlaag berusten. Goed voorbeeld doet volgen, want Marten op bord 2 was de volgende die een vol punt kon noteren. Een aanval op de koningsstelling leverde meer dan voldoende materiaalwinst op, waardoor opgave van zijn tegenstander een logisch gevolg was. Hierna volgden diverse remises. Op bord 5 had invaller Elez misschien nog wel de beste kansen in het eindspel met elks nog vijf pionnen en een paard, maar remise was gezien de tussenstand een prima resultaat. Stephan zijn debuut in Hoogeveen op bord 7 leverde ook een prima remise op. Op bord 6 had Bert zijn ontwikkelingsachterstand weten om te draaien in een voorsprong van materiaal, maar zijn tegenstander verweerde zich kranig en ook hier werd remise overeen gekomen. Tussenstand derhalve 3½-1½ voor de onzen.

Hierna kwam er zeer goed nieuws van bord 4. Waar Davin vorig seizoen baalde van geen enkele winstpartij, pakte hij bij de eerste wedstrijd van dit seizoen gelijk de volle buit. Hiermee was de teamoverwinning ook een feit. Het was nu nog aan Theo en ondergetekende om de winst nog wat meer glans te geven. Theo leek de ruim 300 ratingpunten meer van zijn tegenstander op bord 8 te gaan keepen, ware het niet dat hij op zet 50 helaas toch een fout maakte, wat hem gelijk de partij kostte. Op bord 1 leek de tegenstander aan het langste eind te trekken, maar de zwartspeler kroop meerdere keren door het oog van de naald. Een laatste pion werd op het juiste moment geofferd, zodat wit met een dubbelpion bleef zitten. Wit testte nog even de eindspelkennis van zwart, maar de enige fout die zwart nog maakte was een onterechte claim op driemaal dezelfde stelling, omdat de verkeerde kleur aan zet was. Wedstrijdleider Jeroen moest hierdoor nog even in actie komen, maar niet veel later stonden alleen de koningen nog op het bord en daarmee kwam de eindstand uit op 5-3. De dag werd afgesloten op het terras van pizzeria Mario, waar zowel onze bezoekers als de overgebleven spelers van Hoogeveen en een supporter genoten van diverse Italiaanse specialiteiten. Het eten lijkt altijd nog net iets lekkerder te smaken na een teamoverwinning.

De volgende wedstrijd voor Hoogeveen 1 is op 7 oktober. Dan mogen we uit naar Groningen tegen SISSA 2. Hoogeveen 2 begint dan ook aan het seizoen en wel met een uitwedstrijd te Deventer.

Marc Snuverink

R1 Hoogeveen 1 1807 - Groninger Combinatie 4 1897 5-3
1 Snuverink, M. (Marc) 1858 - Pellikaan, G.B. (Govert) 1887 rem
2 Berghuis, M. (Marten) 1936 - Poel van de, T. (Taco) 1900 1-0
3 Boontje, W. (Willem) 1895 - Boekschoten, G.C.M. (Michiel) 1985 1-0
4 Mostert, D.C.J. (Davin) 1869 - Bodewes, P.M. (Peter) 1827 1-0
5 Limani, E.L. (Elez) 1717 - Beersum van, W. (Wim) 1823 rem
6 Janmaat, A. (Bert) 1749 - Kruit, M.J.W. (Mark) 1979 rem
7 Broertjes, S.G. (Stephan) 1784 - Spears, R. (Russell) 1812 rem
8 Witkamp, T.F. (Theo) 1646 - Boer de, R.E. (Robert) 1959 0-1

Uitslag in KNSB-Netstand

programma